Wezwanie na Drogę Krzyżową. 15.03.2024 godz. 16.00 Sochaczew, za kościołem Św. Wawrzyńca.

Wzywamy wiernych Katolików na tradycyjną Drogę Krzyżową, która odbędzie się w szczególnym miejscu, któremu podobnego nie ma ani w Polsce ani za granicą. Unikalne artystycznie otoczenie poruszające rozum. Miejsce szczególnie nasiąknięte polską twórczością, polskim artyzmem, rzemiosłem, polską pracą i duszą. Na Drodze Krzyżowej na Święty Krzyż towarzyszyła nam surowość przyrody, przeszkody natury, lutowa ostrość świętokrzyskiego klimatu. W Sochaczewie zaś przyjdzie nam całą duszą nasycać się także twórczością przepełnioną polskim duchem, pięknem chrześcijańskiej Wiary, która jest natchnieniem i początkiem najwspanialszych artystycznych i rzemieślniczych dzieł w historii. Słowo „artysta” dziś zostało zdewaluowane, choć w dawnych wiekach niemal wszystko, co rzemieślnicy wykonywali, było także piękne, miało wartość artystyczną.

Poniżej pokaz zdjęć z Drogi Krzyżowej w Sochaczewie dłuta Mistrza Bartłomieja Kurzei.

Kim byli ci, którzy tworzyli ? Cieślami, budowniczymi, szklarzami, kowalami, snycerzami czy artystami że wszystko, co wychodziło spod ich rąk, było nie tylko praktyczne, użyteczne, potrzebne ale i piękne? Dało się z tym żyć, dało się tym działać, pracować, modlić się, uczyć, wzbogacać duszę a do tego stwarzało przestrzeń polskiego życia piękniejszą. A dziś? Czymże są dziś „artyści” promowani publicznie, że wszystko, co wychodzi spod ich rąk, jest nie tylko niepotrzebne, nieużyteczne, niszczące, okaleczające intelekt i ducha ale po prostu ob-rzyd-liwe? Szukajmy więc pośród tych, których kolejne polityczne, okupacyjne układy dotujące obrzydliwość, nie wspierają, za ich polskość i katolicyzm.


Jednym z niewielu wyjątków współczesnej sztuki jest Droga Krzyżowa dłuta Mistrza Bartłomieja Kurzei w Sochaczewie, na którą dziś wzywamy.

Czy ludzie, którzy mają środki na upiększanie miejsca swego życia nie powinni pomyśleć, jak stworzyć je takim, aby było potrzebne, użyteczne i piękne, było oprawą dla życia, czynów, intelektu i modlitwy właśnie tak, jak ta Droga Krzyżowa, stworzona przez Mistrza Bartłomieja Kurzeję, która jest miejscem pogłębionej przez piękno i pracę, katolickiej modlitwy?

Wszak Vita brevis, ars longa.
Życie przemija, sztuka pozostaje.
Co zostanie po nas, w dziełach naszych rąk, intelektów i dusz?

Wzywamy więc na Drogę Krzyżową do miejsca, gdzie tytaniczna i cierpliwa praca stworzyła materialnie dzieło duchowe, będące wcieleniem Wiary, polskiej pracy, rzemiosła, twórczości, siły, i wszystkiego, co w Polakach najszlachetniejsze.

15 marca 2024 roku, o godzinie 16.00 Sochaczew,
Ogród Różańcowy i Stacje Drogi Krzyżowej

dłuta Mistrza Bartłomieja Kurzei
za Kościołem p.w. Św. Wawrzyńca
Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Website Built with WordPress.com.

Up ↑