Zbezczeszczenie kościoła.

Zbeszczeszczenie kościoła (violatio, dawniej pollutio) jest to ciężka zniewaga wyrządzona kościołowi przez popełnienie w nim pewnych występnych czynów, które z natury swej sprzeciwiają się świętości miejsca. Kościół nie traci wtedy charakteru miejsca świętego; skutki jednak konsekracji czy poświęcenia są w zawieszeniu i dlatego nie wolno w nim spełniać czynności świętych, dopóki z tej zmazy nie zostanie oczyszczony. Zbezczeszczenie kościoła powodują niżej wyliczone czyny o ile są pewne, prawnie lub faktycznie notoryczne oraz popełnione wewnątrz kościoła.

  1. Popełnienie zabójstwa (…).

  2. Niesprawiedliwe i znaczne przelanie krwi dokonane wewnątrz kościoła, choćby jej upływ nastąpił dopiero poza kościołem. (…)

  3. Użycie kościoła do celów bezbożnych lub brudnych np. na wykonywanie kultu heretyckiego lub schizmatyckiego, jeśli to jest połączone z zamiarem znieważenia lub okazania wzgardy religii katolickiej, na stajnię, halę targową, koszary dla wojska, salę taneczną, na miejsce egzekucji itp.

  4. Pochowanie w kościele (sepultura) nieochrzczonego lub ekskomunikowanego po wyroku skazującym lub stwierdzającym. Z kan. 1175 i 1205 wynika, że do spowodowania zbezczeszczenia kościoła wystarcza samo pogrzebanie zwłok, bez odprawienia nabożeństwa pogrzebowego.

Skutek zbezczeszczenia.

W kościele znieważonym nie godzi się odprawiać nabożeństw, pogrzebów (egzekwii), administrować sakramentów świętych, dopóki nie nastąpi rekoncyliacja. Jeżeli zbezczeszczenie zdarzyło się podczas nabożeństwa, należy je natychmiast przerwać; mszy świętej przed zaczęciem kanonu lub po komunii kapłańskiej należy zaniechać, po zaczęciu zaś kanonu odprawić aż do komunii kapłana włącznie. (…).

Ochędóstwo domu bożego.

Wszyscy, do których to należy, powinni troszczyć się o ochędóstwo w kościele, jakie przystoi domowi bożemu.

W kościołach nie wolno uprawiać handlu, ani też urządzać targów, nawet na cele pobożne. Należy w ogóle unikać wszystkiego, co nie jest godne miejsca świętego (kan. 1178), np. przedstawień teatralnych, muzyki świeckiej, wykonywania sądownictwa świeckiego, zebrań świeckich itp.

Prawo Kanoniczne, Ks. Franciszek Bączkowicz, C.M, 1958.


Psy na Mszy Świętej

 

Kan. 908 – Katolickim kapłanom jest zabronione koncelebrowanie Eucharystii z kapłanami lub szafarzami kościołów lub wspólnot kościelnych nie mających pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim.

Kan. 1210 – W miejscu świętym dopuszcza się tylko to, co służy sprawowaniu i szerzeniu kultu, pobożności i religii, a zabrania się tego, co jest obce świętości miejsca. Ordynariusz miejscowy może przejściowo zezwolić na użycie go do innych celów, jednakże nie przeciwnych świętości miejsca.

Kan. 1211 – Miejsca święte zostają zbezczeszczone przez dokonanie w nich czynności ciężko niesprawiedliwych, połączonych ze zgorszeniem wiernych, co – zdaniem ordynariusza miejsca – jest tak poważne i przeciwne świętości miejsca, iż nie godzi się w nich sprawować kultu, dopóki zniewaga nie zostanie naprawiona przez obrzęd pokutny, zgodnie z przepisami ksiąg liturgicznych.

Kan. 1214 – Kościół oznacza budowlę świętą przeznaczoną dla kultu Bożego, do której wierni mają prawo wstępu w celu wykonywania w niej kultu, zwłaszcza publicznego.

Kan. 1220 – § 1. Wszyscy, do których to należy, mają troszczyć się o utrzymanie w kościołach takiej czystości i piękna, jakie przystoją domowi Bożemu, i nie dopuszczać do tego, by działo się w nim coś obcego świętości miejsca.

Kan. 1222 – § 1. Jeśli jakiś kościół nie nadaje się już w żaden sposób do sprawowania w nim kultu Bożego i nie ma możliwości odrestaurowania go, może być przeznaczony przez biskupa diecezjalnego do użytku świeckiego, ale nie niewłaściwego.

Kan. 1376 – Kto profanuje rzecz świętą, ruchomą czy nieruchomą, powinien być ukarany sprawiedliwą karą.

Kodeks Prawa Kanonicznego Jana Pawła II, 1983r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: