Zakazy obrzędów i świętowania z heretykami i Żydami w kościołach i poza nimi. Potępienie charyzmatycznych egzorcyzmów stadionowych i „proroctw”.

Acta Synodalia, Laodycea we Frygii,
koniec IV w, can. 6, 7, 8, 9, 11, 26, 39.

6. Heretyk nie ma prawa wstępu do kościoła i do kaplicy dedykowanej męczennikom.

Heretykom, dopóki trwają w herezji, zakazuje się wstępu do Domu Bożego.

7. O tych, którzy z herezji nawracają się do Kościoła.

Ci, którzy nawracają się z herezji (…), niezależnie od tego, czy byli tam katechumenami czy wiernymi, nie mogą zostać przyjęci, zanim nie potępią wszystkich herezji, a zwłaszcza tej, którą wyznawali. Ci, którzy w sekcie nosili tytuł wiernych, mogą brać udział w świętych obrzędach dopiero wówczas, gdy naucza się wyznania wiary i otrzymają namaszczenie świętym olejem.

8. O nawróconych z herezji (katafrygów).

Ci, którzy nawracają się z herezji zwanej katafrygijską, choćby należeli tam do rzekomych duchownych, choćby nosili tam tytuł „wielkich” winni odbyć szczególnie dokładną katechezę u biskupów i kapłanów Kościoła oraz przyjąć chrzest.

9. O tych, co wchodzą do jaskiń heretyków, aby się tam modlić.

Nie wolno dopuścić aby członkowie Kościoła udawali się na cmentarze albo tak zwane martyria należące do jakichkolwiek heretyków, aby tam się modlić albo spełniać jakiekolwiek czynności związane z kultem; wiernych, którzy dopuściliby się tego czynu należy ekskomunikować na określony czas, a przyjąć ich na powrót można po odbyciu przez nich pokuty i wyznaniu błędu.

(Argumentum temporis redakcji: skoro wszystkie czasy karały takie ekscesy jak modlitwy z heretykami, czemu dzisiejsze miałyby nie karać?)

11. Zakaz ustanawiania w kościele ”starszych” spośród kobiet.

Ustanawianie tak zwanych prezbiterek (kapłanek) lub przewodniczących spośród kobiet nie powinno się dokonywać w kościele.

26. O egzorcystach nie promowanych przez biskupa.

Osoby nie promowane przez biskupa nie mogą dokonywać egzorcyzmów ani w kościołach, ani w domach prywatnych (ani na stadionach – przyp.red.)

39. Chrześcijanie nie powinni uczestniczyć w świętach pogańskich.

Nie wolno uczestniczyć w świętach pogan ani brać udziału w ich bezbożnych działaniach.


Synod w Agde, 11 września 506 r.

Wieszcze i wróżbiarze powinni zostać oddzieleni od Kościoła.

Aby przypadkiem nie pominięto tego, co szczególnie szkodzi wierze religii katolickiej, a mianowicie to, że niektórzy duchowni i świeccy oddają się wróżbom, i pod imieniem fałszywej religii przywołują dusze świętych, prorokują z boską wiedzą, i patrząc na jakieś pisma obiecują rzeczy przyszłe: gdyby odkryto, że jakiś duchowny lub świecki czyni tak i naucza, niech dla Kościoła będzie obcy.

Synod w Orleanie, 10 lipca 511r.

30 (26) O wróżbiarstwie i „przepowiedniach świętych”.

Gdyby jakiś duchowny, mnich, świecki uważał, że należy przestrzegać wróżbiarstwa, przepowiedni i wyroczni, o których kłamią, że pochodzą od świętych, ktokolwiek uznałby, że należy je przekazać, oraz ci, którzy by im wierzyli, niech będą odsunięci od komunii Kościoła.


Synod w Epaone, 6-15 września 517r.

15. O ucztowaniu w heretykami i Żydami.

Jeśli wyższy duchowny biesiadowałby z jakimś duchownym heretyckim, przez rok nie będzie miał pokoju Kościoła. Gdyby się na to poważyli młodsi duchowni, odbiorą chłostę. Od biesiad z Żydami nawet świeckich powstrzymuje nasza konstytucja i z żadnym naszym duchownym niech nie je chleba ten, kto skalałby się biesiadą z Żydami.

III Orlean, 7 maja 538r.

20. Katolicy, którzy zwracają się do kultu bożków, nie strzegąc w pełni przyjętego chrztu lub którzy korzystają z pokarmów zabitych na ofiarę w kulcie bożków, kosztując je w niedozwolonym zuchwalstwie, niech się powstrzymają od zgromadzeń kościelnych.

Seleucja – Ktezyfon, (544r.) Appendyks, kanony.


10. O tym, że nikomu nie wolno przyjmować eulogii od heretyków, albowiem ich eulogia nie jest błogosławieństwem ale przekleństwem.

11. O tym, że nie wolno nikomu razem z heretykami składać ofiary, ani w kościele, ani w klasztorze, ani też poza kościołem (na stadionie, w domu kultury, w centrum edukacyjnym, itp. – przyp. red.).

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: