Judeochrześcijanie w świetle Soboru Konstantynopolitańskiego I i Soboru Laterańskiego IV.

Sabbatios był przywódcą judeochrześcijańskiej grupy wiernych, którzy obchodzili Paschę razem z Żydami, a nie w niedzielę, po pierwszej wiosennej pełni. Judeochrześcijanie w czasach cytowanych soborów nosili również nazwę tetardyci lub kwartodecymanie, a nazwa ta odnosiła się do tego, iż obchodzili Paschę razem z Żydami w dniu 14 Nisan, bez względu na dzień tygodnia.

Sobór Konstantynopolitański I traktował ich jako heretyków i odstępców i stanowił w poniższy sposób:

Kanon VII

„W jaki sposób należy przyjmować pozyskanych dla wiary ortodoksyjnej.

Tych, którzy przychodzą do wiary ortodoksyjnej i uciekają od herezji, przyjmujemy według następującego porządku i sposobu. Arianie, macedonianie, sabatianie (od wspomnianego wyżej Sabbatiosa–przyp.red), nowacjanie, którzy nazywają siebie katharami i arysterami (czystymi i lewymi), kwartodecymanie czy tetardyci i apolinaryści mają być przyjmowani, jeśli złożą pisemne oświadczenie, w którym wyrzekną się każdej herezji, która jest niezgodna z nauką Świętego Kościoła Bożego, powszechnego i apostolskiego. Naznaczamy ich znakiem Krzyża namaszczając Krzyżmem świętym czoło, oczy, nozdrza, usta i uszy, a czyniąc znak Krzyża mówimy: Znak daru Ducha Świętego.”

markowski1

Sobór Laterański IV  zaś w Konstytucji 70 nakazuje:

„Nawróceni spośród Żydów nie mogą zachowywać dawnego obrządku żydowskiego. Niektórzy ludzie-jak się dowiedzieliśmy-po przyjęciu z własnej woli chrztu świętego w ogóle nie zwlekli dawnego człowieka, aby doskonale przyoblec się w nowego. Zachowują resztki dawnego obrzędu i przez takie pomieszanie zniekształcają piękno religii chrześcijańskiej. Ponieważ napisano: przeklęty człowiek, który kroczy po ziemi dwiema ścieżkami, oraz nie wdziewa się sukni utkanej z wełny i lnu postanawiamy, że przełożeni kościołów wszelkimi sposobami winni ich powstrzymywać od zachowywania dawnego obrządku, aby tych, którzy z wyboru wolnej woli przyjęli religię chrześcijańską, zbawienny przymus utrzymał w zachowaniu jej zasad. Gdyż mniejszym złem jest nie znać drogi Pańskiej, niż poznawszy ją, odwrócić się od niej.”

Żydzi na Marszu LGBT

Czyli to co robi Episkopat i to do czego namawia bp. Markowski to wyjście z Kościoła.

3 myśli na temat “Judeochrześcijanie w świetle Soboru Konstantynopolitańskiego I i Soboru Laterańskiego IV.

Dodaj własny

 1. Herezje pojawiały się od początku i były napiętnowane już za Apostołów. Potem powstawały mniejsze cloacae owych herezji. Niezrozumiałe że ktoś jest w stanie np. przyjmować jako część Objawienia 2-gi List św. Piotr i następnie organizować tego typu wydarzenia jak zapraszanie przedstawicieli grupy wyznaniowej, której wyznacznikiem jest wyparcie się Chrystusa do kościołów, gdzie wciąż płonie czerwone światło lampek przy Tabernakulum.
  „Znaleźli się jednak fałszywi prorocy wśród ludu tak samo, jak wśród was będą fałszywi nauczyciele, którzy wprowadzą wśród was zgubne herezje. Wyprą się oni Władcy, który ich nabył, a sprowadzą na siebie rychłą zgubę. 2 A wielu pójdzie za ich rozpustą, przez nich zaś droga prawdy będzie obrzucona bluźnierstwami; 3 dla zaspokojenia swej chciwości obłudnymi słowami was sprzedadzą ci, na których wyrok potępienia od dawna jest w mocy, a zguba ich nie śpi. 4 Jeżeli bowiem Bóg aniołom, którzy zgrzeszyli, nie odpuścił, ale wydał [ich] do ciemnych lochów Tartaru, aby byli zachowani na sąd; 5 jeżeli staremu światu nie odpuścił, ale jako ósmego Noego, który ogłaszał sprawiedliwość, ustrzegł, gdy zesłał potop na świat bezbożnych; 6 także miasta Sodomę i Gomorę obróciwszy w popiół skazał na zagładę dając przykład [kary] tym, którzy będą żyli bezbożnie, 7 ale wyrwał sprawiedliwego Lota, który uginał się pod ciężarem rozpustnego postępowania ludzi nie liczących się z Bożym prawem – 8 sprawiedliwy bowiem mieszkając wśród nich z dnia na dzień duszę swą sprawiedliwą miał umęczoną przeciwnymi Prawu czynami, które widział i o których słyszał – 9 to wie Pan, jak pobożnych wyrwać z doświadczenia, niesprawiedliwych zaś jak zachować na ukaranie w dzień sądu, 10 przede wszystkim zaś tych, którzy idą za ciałem w nieczystej żądzy i pogardę okazują Władzy, zuchwalcy, zarozumialcy, którzy nie wahają się przed wypowiadaniem bluźnierstw na „Chwały”. 11 Tymczasem aniołowie, których siła i potęga jest większa, nie wnoszą przeciwko nim przed Pana przeklinającego wyroku potępienia. 12 Ci zaś, jak nierozumne zwierzęta, przeznaczone z natury na schwytanie i zagładę, wypowiadając bluźnierstwa na to, czego nie znają, podlegną właśnie takiej zagładzie jak one, 13 otrzymując karę jako zapłatę za niesprawiedliwość. (…) Ci są źródłami bez wody i obłokami wichrem pędzonymi, których czeka mrok ciemności. 18 Wypowiadając bowiem słowa wyniosłe a próżne, uwodzą żądzami cielesnymi i rozpustą tych, którzy zbyt mało odsuwają się od postępujących w błędzie. 19 Wolność im głoszą, a sami są niewolnikami zepsucia. Komu bowiem kto uległ, temu też służy jako niewolnik. 20 Jeżeli bowiem uciekają od zgnilizny świata przez poznanie Pana i Zbawcy, Jezusa Chrystusa, a potem oddając się jej ponownie zostają pokonani, to koniec ich jest gorszy od początków. 21 Lepiej bowiem byłoby im nie znać drogi sprawiedliwości, aniżeli poznawszy ją odwrócić się od podanego im świętego przykazania. 22 Spełniło się na nich to, o czym słusznie mówi przysłowie: Pies powrócił do tego, co sam zwymiotował, a świnia umyta – do kałuży błota.”

  Polubione przez 1 osoba

 2. „Niezrozumiałe że ktoś jest w stanie np. przyjmować jako część Objawienia 2-gi List św.Piotr i następnie organizować tego typu wydarzenia jak zapraszanie przedstawicieli grupy wyznaniowej, której wyznacznikiem jest wyparcie się Chrystusa do kościołów, gdzie wciąż płonie czerwone światło lampek przy Tabernakulum.”

  – ano jest zrozumiale, tak jak zrozumiale jest kto rzadzi narodami starej Europy w naszych panstwach – wrog panstw narodowych, wrog wiary rzymsko-katolickiej – wrog ludzkosci, wrog Pana Boga.

  Malozrozumialym jest natomiast, ze ktos po slowach Prawdy wciaz uwaza, ze mamy nasze polskie wladze, mamy naszego Papieza Tradycyjnie Katolickiego podczas gdy widac , ze mamy uzurpatorow, okupantow, glosicieli falszu, zaklamania, nieprawdy, nierzadnosci, mafijnosci ….

  Po owocach ich poznajemy.:

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: