„Cóż wspólnego ma Bóg z diabłem?” Kanoniczne potępienie Franciszka, ogrodowych imprez pogańskich i wszelkich nabożeństw z heretykami i poganami.

Zakaz sprawowania Mszy z wróżbitami.

Żaden kapłan nie może kłamać ani mówić językiem o podwójnym znaczeniu. Nie może też nikogo brutalnie traktować.

Żaden kapłan nie może spotykać się na celebrowaniu Mszy Świętej z wróżbitami, czarodziejami i astrologami. Wręcz przeciwnie, jeśliby wszedł ktoś bez należnego szacunku, należy go umieścić z katechumenami.

Canones Patrum Graecorum, can. AtanazyAr. 25.

 

O kapłanach, którzy rozmawiają z astrologami i im podobnymi.

Żaden kapłan, ani ten, kto sposobi się do kapłaństwa, niech nie przestaje z jasnowidzami, zaklinaczami, astrologami i czarodziejami. Jeśli zaś ktoś by przestawał z nimi i trzech świadków dałoby temu świadectwo, zostanie oddalony na zewnątrz i nie będzie udzielał Najświętszego Sakramentu przez trzy lata. Niech czyni pokutę z powodu tego, co uczynił. Potem może być przywrócony do swego stanu na miarę pokuty, którą czynił.

Canones Patrum Graecorum AtanazyAr 41

(chyba Atanazy nie miał na myśli przywrócenia do funkcji papieża – przyp.red. )

 

O biskupach. Wierność Bogu a praktyki pogańskie.

II 61
Jeśli ktoś wzgardzi Kościołem i wkroczy w obrzydliwości pogan albo na zgromadzenie Żydów lub heretyków, jak usprawiedliwi się przed Bogiem w dniu sądu? (…)

II 62
Baczcie byście się nie przyłączyli do ludzi zagubionych to znaczy do zgromadzenia pogan, dla własnej ułudy i zguby; cóż wspólnego ma Bóg z diabłem? Kto związał się z ludźmi, którzy przyjmują naukę diabła, ten zostanie uznany za jednego z nich i odziedziczy Biada. Unikajcie więc nieprzystojnych widowisk, to znaczy teatrów i procesji greckich, zaklęć, wróżb, wyroczni, oczyszczeń, wróżebnych znaków, ornitomancji, nekromancji i pogańskich modłów, bo jest napisane:

Nie ma czarów w Jakubie, nie ma wróżbiarstwa w Izraelu oraz Wróżbiarstwo jest grzechem, w innym miejscu: Nie będziecie uprawiać wróżbiarstwa, Nie będziecie szli za wróżbitami, wieszczkami i brzuchomówcami, Nie pozwolicie żyć trucicielom. Dlatego Jeremiasz taką wypowiada zachętę: Nie idźcie drogami pogan, nie obawiajcie się znaków niebieskich. Człowiek wierzący powinien unikać zgromadzeń bezbożnych Greków, Żydów i innych heretyków, abyśmy przebywając z nimi nie wpadli w zasadzki grożące naszym duszom, a uczestnicząc w ich uroczystościach, na których oddają cześć demonom, nie brali udziału w ich bezbożnościach. Należy unikać również ich zgromadzeń świątecznych i rozrywki z nimi związanych. Człowiek wierzący nie powinien chodzić na nie, chyba tylko po to, aby wykupić ciało i uratować duszę albo kupić coś niezbędnego do utrzymania. Trzymajcie się więc z daleka od procesji na cześć bożków, od świątecznych zebrań, pokazów, uczt, pojedynków i wszelkich widowisk demonów.

Constitutiones Apostolorum II 61, fragment, Const Apost. II 62, 1-4.

 

Gdyby jakiś chrześcijanin stosował wróżby, wezwania, losowania, auguria, aruspicja, żywioły lub inne takie rzeczy, niech pokutuje 5 lat.

Libri Poenitentiales, Księga Pokutna Vigilanum 3.1, 61

 

Kto przyjąłby jakąś nowinkę spoza Pisma lub herezję, zostanie odłączony, gdyby pokutował, niech publicznie potępi swoje zdanie, a kogo zwiódł, nawróci, i niech pości zgodnie z wyrokiem kapłana.

Księga Pokutna Pseudo-Kummeana XI 5

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: