„Nie bądźcie nieśmiali!”. Biskupom w Polsce ku wiecznej odrazie i hańbie polecamy. Św. Jan Chryzostom przeciwko judaizantom i Żydom. (7)

Obraz przedstawia figury Kościoła i Synagogi. Figury te zdobią Katedrę Notre-Dame.

Można by wiele więcej powiedzieć, lecz aby nie zamazać w pamięci tego, co powiedziane, zakończę wywód, zwracając się słowami Mojżesza: Przywołuję wam na świadków niebo i ziemię. Więc jeśli ktokolwiek z was, obecny czy nieobecny, pójdzie słuchać trąb albo stawi się w synagodze, albo wejdzie do świątyni Matrony, albo będzie uczestniczył w poście, albo weźmie udział w szabacie, albo będzie świętował jakiekolwiek, małe czy wielkie, uroczystości żydowskie – ja pozostanę czysty od krwi was wszystkich. Nauki te będą przypominane wam i mnie w dniu Pana Naszego Jezusa Chrystusa, i jeżeli będziecie im posłuszni, będą dla was wielka pomocą. Jeśli mnie nie posłuchacie lub ukryjecie tego rodzaju winnych, moje nauki staną się waszymi nieprzejednanymi oskarżycielami.

Nie unikałem bowiem oznajmienia wam całego postanowienia Boga, lecz wypłaciłem pieniądze bankierom.

Wam pozostaje pomnożyć depozyt, a zysk ze słuchania przekazać na zbawienie waszych braci. „Mimo to trudno i przykro jest donosić na tych, którzy coś takiego popełnili!”.

Trudno i przykro jest to przemilczeć. Takie milczenie przynosi zgubę zarówno wam, którzy je zachowujecie, jak i tym, o których milczycie; czyni z was wrogów Boga. O ileż lepiej, dla zbawienia, wystąpić przeciwko swym współwyznawcom, aniżeli wywołać gniew Pana. Współwyznawca, chociaż teraz będzie rozgniewany, nie może ci zaszkodzić; w przyszłości podziękuje tobie za doznaną przysługę. Natomiast Bóg podda cię karze ostatecznej, jeśli przemilczysz i ukryjesz nieprawości swojego współwyznawcy. Tym sposobem, jeśli milczysz, Boga przeciwko sobie kierujesz, a bratu szkodzisz. Donosząc na niego i czyniąc sprawę jawną, zyskasz przychylność Boga a brata pozyskasz jako gorliwego przyjaciela, który z czasem zrozumie twoją przysługę. Nie myślcie zatem, że oddajecie przysługę braciom, gdy widząc, jak dopuszczają się niestosownych czynów, nie reagujecie z całą surowością. Jeśli tracisz płaszcz, to za wroga uważasz nie tylko tego, który go ukradł, ale i tego, który znał złodzieja ale go nie wydał. Nasza wspólna matka nie straciła płaszcza ale brata. Diabeł porwał go i trzyma w judaizmie. Znasz rabusia i znasz porwanego. Zapaliwszy słowa nauki niczym pochodnię, szukam i pukam wszędzie. A ty widzisz i trwasz w milczeniu? Nie donosisz?Na jakie więc liczysz przebaczenie? Czy Kościół nie powinien cię zaliczyć do swych największych nieprzyjaciół i traktować jako przeciwnika i profana? Oby się nigdy nie zdarzyło, aby ktokolwiek z tych, którzy słyszą tę radę popełnił grzech zdrady brata, za którego Chrystus umarł. Chrystus przelał swą krew za niego a ty nie odważysz się powiedzieć słowa?

Nie czyń tego, proszę! Zaraz po wyjściu stąd pośpieszcie na polowanie, niech każdy z was przyprowadzi takiego, który cierpi na ową chorobę. Dobrze by było, gdyby chorych nie znalazło się zbyt wielu. Zbierzcie się we dwóch lub trzech, w dziesięciu lub dwudziestu aby mi przyprowadzić jednego, abym widząc w sieci połów, podał wam tego dnia obfity posiłek. Zobaczywszy, że dzisiaj przekazaną radę wcielono w czyn, zabiorę się z większym zapałem do leczenia chorych, co przyniesie zarówno wam jak i im jeszcze większe korzyści. Nie bądźcie nieśmiali! Niechaj takich chorych ścigają wszyscy bez wyjątku: kobiety – kobiety, mężczyźni – mężczyzn, niewolnicy – niewolników, wolni – wolnych, a dzieci – dzieci. Pojmawszy, stawcie się tu na najbliższym spotkaniu, aby odebrać naszą pochwałę, a przede wszystkim otrzymać od Boga nagrodę, wielką, niedającą się wysłowić, przewyższającą trudy tej pracy. Niech się poszczęści. Niech nam wszystkim się powiedzie, przez łaskę i miłosierdzie Pana Naszego Jezusa Chrystusa, przez którego i z którym niechaj chwała będzie Ojcu razem z Duchem Świętym, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.


Św Jan Chryzostom, Mowy przeciwko judaizantom i Żydom. Mowa pierwsza. Fragment.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: