Nakaz Świętego Piotra o wyborze biskupa. Biskup „wzięty z ludu” chrześcijańskiego. A nasi biskupi z jakiego?

Ja, pierwszy. Piotr, mówię wam, że tak jak to wam wcześniej wszyscy przepisaliśmy, na biskupa należy ustanawiać męża w pełni nienagannego, z powodu swych zasług wybranego przez cały lud. Po ogłoszeniu jego kandydatury i jej akceptacji, zebrawszy lud wraz z kapłanami i obecnymi biskupami w Dniu Pańskim, pierwszy z godnością niechaj zapyta kapłanów i lud, czy tego właśnie chcą na zwierzchnika. Kiedy potwierdzą, niech zapyta ponownie, czy wszyscy poświadczają, że zasługuje on na tę wielką i wspaniałą władzę, czy postępuje pobożnie wobec Boga i sprawiedliwie względem ludzi, czy należycie zarządza domem, czy wiedzie nienaganne życie. Gdy wszyscy to potwierdzą, zgodnie z prawdą a nie na podstawie domysłów, jak przed sędzią Bogiem i Chrystusem oraz w obecności Ducha Świętego, wszystkich świętych i duchów przeznaczonych do posługiwania, niechaj ich zapyta po raz trzeci czy kandydat jest rzeczywiście godny tej posługi, aby na ustach dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. A gdy po raz trzeci potwierdzą, że jest godny, należy zażądać od nich wszystkich wyrażenia zgody a okrzyk zgody ma być wyraźnie słyszany.”

Constitutiones Apostolorum VIII 4, 2-5, str. 221

Z jakiego ludu jest biskup białostocki, jeśli pozwala Żydom zamieniać kościół w dom kultury żydowskiej?

Czy według tego nakazu pierwszego Papieża wybralibyśmy
bp. Tyrawę na biskupa? 

Podpisujemy. Kliknij TUTAJ.

2 myśli na temat “Nakaz Świętego Piotra o wyborze biskupa. Biskup „wzięty z ludu” chrześcijańskiego. A nasi biskupi z jakiego?

Dodaj własny

  1. Bp Wojda wywodzi się z ludu Watykanów z pokolenia JPII. Gdy II konklawe AD1978 wybrało Karola Wojtyłę na papieża, Tadeusz Wojda był klerykiem ii roku w seminarium pallotynów w Ołtarzewie pod Warszawą (prezbiterat 1983). Od 1984 do 1989 studiował na Gregorianum w Rzymie i wsiąknął w to światowe towarzystwo na dobre – dla chłopaka z podkieleckiej wsi musiała być to oszałamiająca przygoda, jeśli weźmie się pod uwagę realia życia w Polsce stanu wojennego. Potem (od 1990) robił karierę urzędniczą w watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W tym czasie ugruntowało się na Tybrem przekonanie, że Żydzi nie potrzebują ewangelizacji, a nawet mogą nas katolików czymś ubogacić. Stąd opór parafianina p. Piotra u Świętego Rocha w Białymstoku przed ubogacaniem go przez Żydów w jego własnym kościółku musiało wzbudzić w księdzu biskupie głęboki smutek i zatroskanie.
    Wciąż próbuję wychwycić co to znaczy „pokolenie JPII” – czy biskup Wojda to jego wyrazisty przedstawiciel?

    Polubione przez 1 osoba

    1. Przekonanie ukształtowało się wcześniej. Najpierw promowały je takie spadochroniarze z narodu ongiś wybranego jak eksperty soborowe sodomo-Baumy, potem przejęli je zafascynowani nową teologią Congarów, deLubaców i Ratzingerów biskupi tacy jak ten krakowski, który odwiedzał tamtejszą synagogę mniej więcej wtedy gdy pseudo-obrońca Tradycji, telewizyjny biskup Sheen, odwiedzał tę w Rochester. W 1990 już było po ptokach – po Asyżu,wizycie u rzymskich „starszych braci” i odbytych pod skrzydłami papieża przymusowych konferencjach w Genewie z udziałem delegatów KEP w temacie podjęcia wraz z transformacją energicznej walki z tak zwanym antysemityzmem i Karmelem w Auschwitz.

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: