Ze szczególną dedykacją dla biskupa Białegostoku. Ku wiecznej odrazie i hańbie. Ojciec Kościoła św. Jan Chryzostom przeciwko judaizantom i Żydom. (3)

Jeśli wtedy, kiedy arka z Cherubinami jeszcze istniała, kiedy Świątynia była uświęcona łaską Ducha Świętego, [Bóg] powiedział: Uczyniliście z niej jaskinię rozbójników, a także: z domu Mego targowisko, bo łamali Prawo i byli krwiożerczy, to jakimi dzisiaj słowy możemy nazywać ich synagogi? Kiedy opuściła ich łaska Ducha Świętego, kiedy nie korzystają już ze swych przywilejów i zniesione zostały ofiary miłe Bogu, a oni mu oddają cześć tylko bluźnierczą. Jeżeli wtedy, kiedy rozkwitała ich politeja, Świątynia była jaskinią rozbójników, to obecnie czym jest, jeśli nie miejscem prostytucji, mieszkaniem nieprawości, przytułkiem demonów, twierdzą diabłów, zagładą dusz, przepaścią i otchłanią każdej zagłady; jakby nie nazwać, zawsze za mało się powie.

[Taką społeczność wpuszcza się dla uprawiania swoich wierzeń i przeciwnej Bogu kultury w progi kościoła katolickiego? – przyp. red.]

Blok Żydowski na Paradzie Równości

Chcesz zobaczyć Świątynię – nie biegnij do synagogi, lecz sam się stań Świątynią. Bóg zniszczył w Jerozolimie jedną Świątynię, a zbudował tysiące innych, o wiele wspanialszych od tamtej: wy bowiem przybytkiem Boga jesteście żyjącego. Ozdabiaj ten dom, wypędź każdą złą myśl, aby stać się drogocennym członkiem Jezusa Chrystusa i świątynią Ducha; uczyń także innych takimi. Widząc biedaków, nie chcecie przejść niezauważenie; tak też, nie przepuść tego, który biegnie do synagogi. Zatrzymaj bowiem, niczym konia uzdą i przyprowadź go na powrót do kościoła. Taka jałmużna przewyższa wszystkie i przynosi zysk większy niż dziesięć tysięcy talentów. Cóż mówię, dziesięć tysięcy talentów! Więcej niż cały świat nas otaczający; człowiek bowiem cenniejszy jest od wszystkiego na świecie. Dla niego stały się niebiosa, ziemia, morza, słońce i gwiazdy. Pomyśl więc o godności tego, którego ratujecie, nie zaniedbuj starań o jego duszę. Gdyby ktoś poświęcił tysiące solidów, mniej uczyni od tego, który uratuje jedną duszę, wyprowadzi z błędu i skieruje ku wierze. Dając biednemu, uwalniamy go od głodu. Sprowadzając judaizanta na dobrą drogę, przeganiamy bezbożność. Pierwszy uwalnia od nędzy, drugi likwiduje bezprawie. Tamten uwalnia ciało od bólu, ten duszę wyrywa piekłu.

Jan Chryzostom

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: