Księgi Pokutne Kościoła. O herezji, Mszach za heretyków i grzebaniu ich w kościołach.

Zdjęcie z domeny publicznej, Msza z udziałem heretyków w Bazylice Mariackiej, za zwolennika sodomii prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Libri Poenitentiales, księga Pokutna Pseudo – Kummeana, can 20-32.

Gdyby ktoś przeszedł z Kościoła katolickiego do herezji, a następnie powrócił, nie może uzyskać święceń, jak tylko po długiej pokucie, lub z wielkiej konieczności. Papież Innocenty powagą kanonów ogłosił, że nawet po pokucie nie może zostać duchownym.

Gdyby ktoś potępił Sobór Nicejski i obchodził Paschę wraz z Żydami, 14 dnia miesiąca Nissan, niech zostanie wypędzony z Kościoła, chyba, że przed śmiercią odprawi pokutę.

Gdyby modlił się z nimi jak z duchownym katolickim, niech pokutuje tydzień; jeśli z lekkomyślności, pierwszy raz niech pokutuje 40 dni.

Gdyby ktoś chciał zachęcić do takiej herezji i nie odprawiłby pokuty również niech zostanie wypędzony, bo Pan mówi: Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie (Mt 12,30).

Gdyby ktoś został ochrzczony przez heretyka który nie wierzy prawomyślnie w Trójcę Świętą, niech zostanie powtórnie ochrzczony.

Gdyby ktoś dał lub otrzymał Komunię z rąk heretyka i nie wiedział, że zakazuje tego Kościół katolicki, a następnie dowiedział się o tym, niech pokutuje 3 pełne lata. Gdyby natomiast wiedział i zlekceważył to a następnie pokutował, to 10 lat. Inni zasądzają 7 lat lub łagodniej, 5 lat.

Gdyby ktoś pozwolił odprawić heretykowi swoją mszę w Kościele katolickim i nie wiedział, niech pokutuje 40 dni. Jeśli z powodu szacunku lub bojaźni, niech pokutuje cały rok.

Jeśli dla potępienia i poniżenia Kościoła katolickiego i obyczaju rzymskiego, należy go wyrzucić z Kościoła jako heretyka chyba, że będzie pokutował, a jeśli tak, niech pokutuje 10 lat.

Gdyby odstąpił od Kościoła katolickiego do wspólnoty heretyckiej i innych namawiał do tego, a następnie pokutował, niech pokutuje 12 lat, 4 lata poza Kościołem, 6 między słuchającymi, a ponadto 2 bez Komunii. O takich powiedziano w kanonie: niech w dziesiątym roku przyjmą Komunię bez ofiary.

Gdyby biskup lub opat kazał swemu mnichowi odśpiewać Mszę za heretyków, nie wolno go słuchać.

Gdyby zdarzyło się prezbiterowi, że śpiewał Mszę, a kto inny wymieniałby imiona zmarłych, a wraz z katolikami również heretyków, on zaś zrozumiał to po Mszy, niech pokutuje tydzień. Gdyby częściej się tak działo, niech pokutuje cały rok.

Gdyby ktoś zarządził Mszę po śmierci heretyka i przez wzgląd na nich zatrzymał dla siebie jakieś relikwie, ale wiele pościł i nie odróżniał religii katolickiej od kwartodecymanów a następnie poznał różnicę i odprawił pokutę, musi relikwie spalić w ogniu i pokutować rok. Gdyby jednak wiedział i zlekceważył pokutę, napomniany niech pokutuje 10 lat.

Gdyby bez żadnej konieczności odstąpił od Bożej wiary, a następnie z całego serca przyjął pokutę, niech pokutuje 3 lata poza kościołem, to znaczy wśród słuchających, następnie zgodnie z ustaleniami Soboru Nicejskiego w Kościele 7 lat wśród pokutujących i ponadto 2 lata bez Komunii. „

Discipulus Umbriensium (wiek VII/VIII), Księga druga, can 4 – 5

W kościele, w którym pogrzebano zwłoki niewiernych, nie można poświęcać ołtarza, ale jeśli kościół wyda się odpowiedni do konsekracji, należy je stamtąd wydobyć, a ołtarz odbudować z okorowanego lub gładzonego drewna.

Jeśli ołtarz był wcześniej konsekrowany, można na nim odprawiać Msze, jeśli pochowani są tam wierzący, a jeśli poganin, lepiej oczyścić i wyrzucić na zewnątrz.”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: