Biskupom w Polsce ku wiecznej odrazie i hańbie polecamy. Św. Jan Chryzostom przeciwko judaizantom i Żydom. (1)

Obraz: Jan Chryzostom – fragment fresku z Kaplicy Św. Jana Nepomucena, Zamek Sarny, Sudety.

Apostołów było dwunastu a opanowali cały świat. Większa część naszego miasta jest chrześcijańska , ale niektórzy są jeszcze chorzy na „żydostwo”. Jakie usprawiedliwienie my, zdrowi, znajdziemy dla siebie? Bez wątpienia dotknięci tą chorobą są winni, lecz opuszczając ich w chorobie także nie jesteśmy wolni od winy. Gdybyśmy im więcej poświęcili uwagi, nie byliby chorymi. Dlatego napominam was, niech każdy powstrzyma swego brata, nawet gdyby trzeba było go zbesztać, czy użyć przemocy. Nie zaniedbajcie niczego, aby wyrwać go z sieci diabła, i uwolnić od towarzystwa morderców Chrystusa.

Powiedz mi, czy widząc na rynku, jak skazanego sprawiedliwym wyrokiem wiodą na śmierć, nie uczyniłbyś wszystkiego, gdybyś miał takie możliwości, aby wyrwać i uwolnić go z rąk kata? Teraz widzisz brata, swojego brata, niesprawiedliwie i niegodnie wciąganego w otchłań zguby, nie przez kata, lecz przez diabła, i nie chcecie współdziałać aby go uwolnić z więzów nieprawości? Czym się usprawiedliwisz? Czy tym, że jest on od ciebie silniejszy? Pokażcie mi go, jeśli się opiera i obstaje przy swoich poglądach, wolałbym raczej głowę stracić aniżeli pozwolić mu wejść do świętego przybytku.


Bo cóż masz wspólnego z wolną, niebiańska Jerozolimą? Wybrałeś tę ziemską, więc służ jej, ponieważ według słów Apostoła, jest ona w służbie ze swymi dziećmi. Pościsz razem z Żydami? No to zdejmuj obuwie i chodź boso po rynku, uczestnicz w ich śmiesznych i nieprzyzwoitych zachowaniach. Na to byś się nie odważył; rumieniłbyś się ze wstydu. Jak to, wstydzisz się ich czynów a nie wstydzisz się ich bezbożności? A jakie masz wytłumaczenie, że jedynie w połowie jesteś chrześcijaninem? Wierz mi, złożyłbym w ofierze raczej swe życie, aniżeli zlekceważył kogoś, kto cierpi na tę chorobę; chyba, że nie znam takiego, wówczas Bóg mi wybaczy. Niechaj każdy z was się nad tym zastanowi i niech nikt nie lekceważy problemu.

Czyżbyście nie wiedzieli, do czego diakon w trakcie misteriów stale wzywa, polecając: Poznajcie się nawzajem!

A jakże, jak zobowiązuje was do uważnego obserwowania waszych braci. Podobnie postępuj wobec tamtych, widząc, że ktoś się zachowuje jak judaizant, powstrzymaj go i poinformuj o tym, samemu chroniąc się przed tym niebezpieczeństwem.

Jeśli w obozie, na terenie wroga, złapią kogoś, kto sprzyja barbarzyńcom lub myśli jak przyjaciel Persów, to nie tylko on sam jest zagrożony karą śmierci, ale także wszyscy ci, którzy wiedzieli o tym fakcie a nie powiadomili dowódcy. Ponieważ stanowicie obóz Chrystusa, poszukajcie i zbadajcie starannie, czy ktoś z innego plemienia nie wmieszał się pomiędzy was i donieście o nim, nie po to abyśmy mieli go uśmiercić, czy ukarać lub torturować, lecz po to, aby uwolniony od błędu lub bezbożności, w pełni stał się jednym z nas. Jeśli nie uczynicie tego i świadomie będziecie go ukrywać, wiedzcie, że podobnie jak on, będziecie ukarani. Paweł także poddaje karze i torturom zarówno złoczyńców jak i ich konfidentów (Rz 1,32).

Prorok podobnie, tę samą karę wyznacza złodziejom, jak i ich wspólnikom (Ps 49,18). Jest to słuszne! Ponieważ ten, kto zna złoczyńcę a ukrywa i osłania go, sprzyjając bez skrupułów jego działaniu, ten zwiększa zuchwalstwo jego postępków.

Muszę powrócić do chorych. Pomyślcie, z kim chcecie pościć? Czy z tymi, którzy wołali: Ukrzyżuj , ukrzyżuj!

Czy z tymi, którzy mówili: Krew jego na nas i na dzieci nasze?

Ośmieliłbyś się podejść do pochwyconego i skazanego tyrana, by z nim rozmawiać? Sądzę, że nie. Jaki jest więc sens w tym, że starannie unikamy ludzi, którzy zawinili wobec człowieka, a sprzymierzamy się z tymi, którzy znieważyli samego Boga? Wielbicie Ukrzyżowanego a świętujecie z tymi, którzy Go przybili do krzyża. To nie tylko objaw głupoty ale wyjątkowej niegodziwości.

Skoro są tacy, co uważają synagogę za miejsce czcigodne, trzeba, abym im powiedział kilka słów. Dlaczego szanujecie miejsce, którym powinno się pogardzać, nienawidzić i od którego należy się trzymać z daleka? Złożone są tam Prawo i księgi proroctw – odpowiadają. No i co z tego? Czyżby miejsce w którym złożone są takie księgi, stawało się miejscem świętym?

Absolutnie nie! Z tego powodu tym bardziej nienawidzę synagogi i odwracam się od niej, ponieważ Żydzi mając proroków, nie wierzą w nich, komentują Pismo, ale nie przyjmują jego świadectwa. Przecież to bezeceństwo szczególnego rodzaju!

Powiedz mi, wiedząc, że człowieka szanowanego sławnego i znakomitego sprowadzono do szynku lub jaskini łotrów, by tam znieważać i bić go, czy szanowałbyś tę oberżę czy jaskinię, w której tak wielkiego i dystyngowanego człowieka zniesławiono i obrażano? Nie sądzę, przeciwnie, jestem przekonany, że nienawidziłbyś i odwróciłbyś się od tego miejsca.

W podobny sposób traktuj synagogę. Żydzi wprowadzili tam swoich proroków i Mojżesza, ale nie po to, aby ich czcić, wręcz przeciwnie, aby ich znieważyć i pozbawić czci. Jeśli bowiem mówią, że prorocy i Mojżesz nie znali Chrystusa i niczego nie powiedzieli o Jego paruzji, to czyż proroków można bardziej znieważyć? Zarzucać im, nie znali swego Pana, to czynić z nich wspólników swojej bezbożności! Z tego powodu ich i synagogę należy nienawidzić, gdyż w stosunku do tamtych świętych zachowują się jak pijani.

Ale cóż ja mówię o księgach i miejscach! W czasach prześladowań kaci, trzymając w rękach ciała męczenników, rozdzierają je i biczują. Czyż więc ich ręce są święte, gdyż trzymały ciała świętych? Daleko im od tego! Skoro więc ręce, które trzymały ciała świętych, pozostają bezbożne, gdyż znęcały się nad nimi, to podobnie jest z tymi, którzy przechowują pisma świętych. W rzeczywistości znieważają je tak samo, jak kaci znieważali ciała męczenników. Można takich otaczać szacunkiem? Jeżeli bezprawne trzymanie ciał męczenników nie tylko nie uświęcało oprawców lecz powiększało ich bezbożność, tym bardziej komentowanie Pisma bez wiary nie może przynieść pożytku komentującym.

Nic lepiej nie dowodzi bezbożności, a zarazem ją pogłębia, niż takie przetrzymywanie Ksiąg. Nie mając proroków nie byliby tak oskarżeni; nie byliby tak nieczyści i bezbożni, gdyby nie czytali Ksiąg. Teraz nie mają żadnej nadziei na przebaczenie, ponieważ posiadając zwiastunów prawdy, uczuciami wrogimi podburzeni są przeciwko nim i przeciwko prawdzie. Mając proroków i odnosząc się do nich jak do wrogów, w najwyższym stopniu pozostają bezbożni i nieczyści.

Napominam was więc, abyście unikali ich zgromadzeń i trzymali się od nich z dala. Słabym braciom wyrządzicie niemałą szkodę a Żydom dacie niemało powodów do arogancji. Zobaczywszy was, wielbicieli ukrzyżowanego przez nich Chrystusa, jak zabiegacie o udział w ich religijnych rytuałach, dlaczego by nie mieli nabrać przekonania, że wszystko, co u nich, jest najlepsze, a nasze rytuały nic nie warte. Wprawdzie nasze szanujecie i przestrzegacie, to jednak poniżacie je wtedy, gdy bierzecie udział w żydowskich.

Jeżeli bowiem ktoś – powiedziano – ujrzałby ciebie, oświeconego, jak leżysz w świątyni bożków, to czy sumienie jego, słabego ,nie skieruje się na potrawy ofiarowane bożkom? (1 Kor 8,10). Także i ja powiadam: jeśli ktoś widziałby ciebie, oświeconego, jak idziesz do synagogi i wsłuchujesz się w dźwięk trąb, to czyż świadomość tego, który jest słaby, nie zostałaby pobudzona do podziwiania obyczajów żydowskich?

Ten, który upada, nie ponosi kary jedynie za własny upadek, lecz również jest karany za to, że swoim przykładem doprowadził innych do upadku. A ten, kto trwa w swym obowiązku, zostaje nie tylko nagrodzony za swe cnoty, ale będzie także szanowany za pobudzenie innych do wysiłku.

Unikajcie więc zarówno ich zgromadzeń jak i miejsc. Synagogę z racji Ksiąg , nie darzcie szacunkiem, lecz za ich sprawą nienawidźcie ją i odwróćcie się od niej, gdyż Żydzi zuchwale odnosząc się do Świętych, nie wierzą ich słowom i oskarżają o bezbożność.”

Jan Chryzostom, „Osiem mów przeciwko judaizantom i Żydom”, Mowa pierwsza, fragment.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: