Ręcznie zapisana kartka ze starego modlitewnika.

Czasem, przyglądając się starym modlitwom czy myślom świętych, zachwycamy się ich głębią. Nie dziwi nas to, że są pełne ducha, bo pochodzą z wielowiekowej Tradycji Kościoła i często pisali je i dobierali rzeczywiście święci. Były one przemodlone, były owocem zakonnych modlitw i kontemplacji, nauki i duchowości.

Jak jednak duchowość świeckich, kształtowała się z tych modlitewników? Czy Tradycja i duchowość, której już nie znamy powszechnie, kształtowała duszę ludzi w świecie i pozwalała im żyć lepiej, niż naszemu pokoleniu?

rodzina

W starym modlitewniku z 1924 roku odnaleźliśmy odręcznie zapisaną kartkę, złożoną i pożółkłą, ale czytelną. Wiele ona mówi o duchowości tworzonej w duszach wiernych, karmiących się modlitwą i dawną Liturgią Kościoła, dawną katechezą i nauką. Kim był dla nich ojciec i matka. Jak Kościół tworzył duchowość mężczyzn, i jak patrzyli oni na swe żony…

Odczytaliśmy te stare litery wiernie, i oddajemy Państwu na świadectwo, jak modlili się świeccy, mężowie, pracownicy, ludzie, którzy zmuszeni byli przeżyć wojnę… niech tekst powie sam za siebie.

Nie wątpimy, że człowiek piszący te słowa mógł być w jakiś sposób wyjątkowy, ale ilu dzisiaj jest takich?

Ojciez nad dzieckiem

„Wszystko mi dałeś Ojcze czegom pragnął od dzieciństwa mego, spełniłeś wszystkie pragnienia moje, których zaród sam wlałeś w serce moje – Bądź pochwalony!

 

Modlę się Ojcze, za Miłość moją, Siostrę moją w Tobie – modlę się do Ciebie Ojcze, któryś nas oddał sobie, Któryś nas połączył i umocnił łaską Ducha Świętego na życie aż po granice wieczności matka.jpgi ufam, aż na wieczność całą we wspólnocie tych, którzy są Twoi w Tobie. Nie zawsze prostą była droga nasza i nie zawsze wola i życie zgodne z prawem Twoim i zaciążyła nad nami ręka Twoja.

Bardzo ciężko doświadczyłeś nas, Panie i wiele łez wypłynęło z oczu naszych, błagając miłosierdzia Twego. I oto wspierani wstawiennictwem Świętych Twoich uprosiliśmy miłosierdzie Twoje i oto żywie Ona Miłość moja, dobra i jasna Siostrzyczka moja – bądź Pochwalony, Panie.

Karmiąca. .jpg

Wśród trosk i pracy zmarszczki poorały twarz Matki mojej, Tej, która mi poświęciła życie swoje, która w bólu wydała mnie na świat, żeby było uwielbione Imię Twoje. Dzień Jej dobiega – daj Panie, żebyśmy prawdziwie byli dziećmi jej – przez ojcostwo Twoje, przez Niepokalane Macierzyństwo Panienki Świętej – niech zazna spokoju u kresu swych dni Matka moja. Zmiłuj się Ojcze i ulituj się nad uciśnieniem Jej i pracą.

dzidzuś.jpg

I dziecko moje, dziecko miłości naszej oddaję Tobie – miej je w Opiece Twojej. Niech owocną w nas będzie łaska sakramentu tego, który nas zjednoczył przed Tobą, niech pomocą nam będzie w naszej drodze.

Daj mi Ojcze, bo jedynie w Tobie jest źródło tego, żeby bliźnim był mi każdy człowiek, żebym nie ulegał pobudkom chwili, ani dał sobie zasugerować to, co by się sprzeciwiało woli Twojej.

Daj mi prawdziwą mądrość- Ducha Twego, mądrość przeciwną mądrości świata obecnego.

Święty Józef przy pracy.jpgOświeć mój rozum i dodaj mi sił i wytrwania w mojej pracy zawodowej- niosę Ci ją Panie i oddaję razem z życiem moim i wszelkim trudem i ciągłym zmaganiem – które są przed oczami Twymi – bo nic przed Tobą nie jest skryte.

Powściągnij Panie samochwalstwo i pychę moją, daj mi pokorę, powściągnij wielomówstwo moje i wylewność wobec ludzi, którzy nie zasługują na to.

Daj nam Ojcze pokój Ducha Twego, pokój mnie i mojej rodzinie, pokój mojej wsi i światu – Wejrzyj Ojcze na mękę ludzi, którzy przeżyli okropności wojny – zmiłuj się nad nami.

Nawróć ku sobie serca ludzi – przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja w sercach i umysłach naszych, a przez czyny nasze na ziemi.

Miłość we wszechświecieTy Panie który otaczasz nas i przenikasz,
Ty Panie niepojęty w swym majestacie i ogromie – Ty Ojcze, którego obecność czujemy w pogodzie i gwiaździste noce – gdy cały wszechświat harmonią mgławic, gwiazd i planet pulsuje Tobą, oddycha mocą Twoją – gra przedziwną pieśń wszechstworzenia – dziwna ufność i spokój spływa do serc naszych – bo i my żyjemy w Tobie – Wszechmogący, wieczny, dobry, Święty, zawsze Święty Boże – w Trójcy Świętej jedyny, bądź pochwalony.

 

Jeśli chcesz, żebym był w jasności
bądź błogosławiony.
Jeśli chcesz, żebym był w ciemności
bądź błogosławiony.
Jeśli mnie pocieszyć raczysz
bądź błogosławiony.
A jeśli ześlesz na mnie cierpienie
bądź błogosławiony.

Chrystus cierpiący .jpg

Chcę przyjąć z ręki Twojej dobro i zło, smutek i radość – bo co Ty dajesz, dobrem jest- Spraw jeno Panie, żeby wola moja poświęconą była Tobie a życie moje dobre przed Tobą – a wszak nie na wieki doświadczać nas będziesz – i nie dla zatraceniaś nas z nicości do życia powołał a dla dobra prawdy, miłości – szczęścia w Tobie – Bądź uwielbiony.”

Salvator mundi .jpg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: