Ojcowie Kościoła w dialogu z papieżami ostatniego Soboru.

Niespotykana przestrzeń dialogu pomiędzy Niebem a piekłem.

Przestrzeń dialogu pomiędzy Apostołami i Ojcami Kościoła a Janem XXIII, Pawłem VI, Janem Pawłem II, Benedyktem XVI, oraz łaskawie nam panującym, Franciszkiem.

 

„Nawet poganie codziennie po przebudzeniu biegną do swych bożków, aby im oddać pokłon, a przed każda pracą i wszelkim zajęciem najpierw modlą się do nich, nie spóźniają się na swoje święta i uroczystości, lecz poświęcają im czas, i to nie tylko miejscowi ale też tacy, którzy mieszkają daleko, a w swych teatrach zbierają się wszyscy jak na zgromadzeniu.

Tak samo ci, którzy fałszywie nazywają siebie Żydami, po sześciu dniach przerywają pracę, i siódmego dnia zbierają się w swych synagogach, a nigdy nie opuszczają ani nie lekceważą swego odpoczynku i zgromadzenia, z powodu braku wiary zostali jednak pozbawieni mocy Słowa oraz imienia Judy, którym sami się określają. Juda znaczy „wyznanie”; oni zaś nie są „wyznawcami” Boga, skoro bezprawnie umęczyli Chrystusa, choć uznając to mogliby być zbawieni.

Jeśli więc ci, którzy nie mają udziału w zbawieniu, uczestniczą w uroczystościach , które żadnego im nie przynoszą pożytku, to jak usprawiedliwisz się przed Bogiem, ty, który porzucasz Jego Kościół i nie chcesz naśladować pogan, lecz odchodząc od Niego popadasz w opieszałość i stajesz się odstępcą i złoczyńcą?

(…)

Starajcie się zatem nigdy nie opuszczać Kościoła Bożego. Jeśli ktoś wzgardzi Kościołem i wkroczy w obrzydliwości pogan albo na zgromadzenie Żydów i heretyków, jak usprawiedliwi się przed Bogiem, w dniu sądu? Ty, który odrzucasz wyrocznie Boga żywego, wyrocznie żywe i ożywiające, które mogą uwolnić od wiecznej kary, ty, który udajesz się do domu demonów, do synagogi zabójców Chrystusa lub na zgromadzenia łajdaków, czyż nie słyszałeś co powiedziano:

Nie cierpię zgromadzenia łajdaków i nie przestaję z występnymi; nie zasiadam z ludźmi fałszywymi, a z występnymi się nie spotykam”?

I znowu:

Szczęśliwy mąż, który nie idzie za radą występnych i nie wchodzi na drogę grzeszników, nie siada na tronie występnych, lecz ma upodobanie w prawie Pana i nad Jego Prawami rozmyśla dzień i w nocy”.

Ty zaś porzuciłeś zebrania wiernych, Kościół Boży i Jego prawa a zwracasz swe oczy ku jaskini zbójców, za święte uważasz to, co On odrzucił.”

Const Apost. II 60, 1-4

O modlących się w zgromadzeniach Żydów lub heretyków.

„Jeśli jakiś duchowny lub świecki wejdzie do synagogi Żydów lub do świątyni heretyków aby się modlić, zostanie złożony z urzędu i wyłączony [z Kościoła. ]”

Const Apost. VIII 47, 65-69,

Obraz użyty jako ilustracja:
Christ Crowned with Thorns. Honthorst, Gerrit, (1590-1656)

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Built with WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: